سایت مرجع متخصصین ایران irexpert.ir irexperts.ir

درباره ما

مرجع متخصصین ایران از ابتدای دهه هشتاد به صورت غیر رسمی و از سال 1383 به صورت رسمی به ارائه خدمات آموزش، پژوهش، کسب و کار و ارتباطات متخصصین ایران پرداخته است. از جمله خدماتی که در این سال ها به دانشجویان، اساتید، مشاورین، مهندسین، پزشکان و متخصصین سایر رشته ها ارائه شده است می توان به خدمات زیر اشاره نمود.
 • رزومه 
 • صفحه شخصی
 • کاریابی
 • آگهی های استخدام
 • اطلاع رسانی سمینار ها
 • اطلاع رسانی همایش ها
 • اطلاع رسانی رویداد های علمی و پژوهشی
 • اطلاع رسانی فرصت های تحصیلی
 • کتابخانه الکترونیکی رایگان ویژه اعضاء
 • بانک مقالات ویژه محققین و پژوهش گران
 • انجمن های تخصصی آنلاین
 • فضای پرسش و پاسخ و مشاوره متخصصین
 • و ....
بیش از یک دهه خدمات الکترونیکی در سایت مرجع متخصصین ایران موجب رشد علمی، پژوهشی دانشجویان این مرز و بوم شده است. علاوه بر این بسیاری از کاربران سایت با آگاهی از فرصت های شغلی به صورت پاره وقت و تمام وقت در شرکت ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط مشغول به کار شده اند. برخی از آن ها همچنان مشغول به کار هستند و برخی دیگر صاحبان کسب و کار خود شده اند.

با توجه به این که فعالیت سایت مرجع متخصصین ایران قبل از فراگیر شدن خدمات فیسبوک، یاهو، تلگرام، واتسپ، اینستاگرام، لینکدین و... آغاز شده؛ لذا این سایت در دهه اول فعالیت خود با رشد بسیار مناسبی مواجه شده است. لازم به ذکر است پس از ظهور و نفوذ این شبکه ها لازم است حمایت شبکه های اجتماعی بومی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. برنامه ریزی بسیار خوبی برای رشد، دگرگونی و تداوم خدمات سایت، همزمان با تغییرات مدیریتی در راستای سه هدف آموزش، ارتباطات و کسب و کار انجام شده است. 

زمان چه زود ميگذرد. انگار همين چند سال پيش بود، روز اول مرداد 85. بر و بچه هاي مرجع متخصصین ایران  با ذوق و شوق بسيار و هم البته با دلشوره و نگراني فراوان، دست پختشان را مخلصانه بر سر سفره مجازي سايتهاي فعال کشور اضافه کردند و چشم به مونيتور دوخته بودند که ببينند نتيجه کار چه ميشود و اقبال کاربران به کجا مي بردمان! زمان خيلي زيادي نگذشت که بدنبال حمايت بي دريغ سهامداران شرکت، با روي خوش و دوست داشتني بسياري از عزيزانمان در دانشگاهها و مراکز علمي، در واحدهاي صنعتي و موسسات تجاري، در دفاتر حقوقي و هنرکده ها، در بيمارستانها و بسياري مراکز ديگر مواجه شديم که اين حرکت ابتکاري و در آن هنگام منحصر بفرد را پسنديده بودند و دسته دسته به جمع اعضا مي پيوستند. و باين ترتيب زنگ کدر ترديد و نگراني از دل بر و بچه ها پاک شد و جاي خود را به رنگ روشن و دلپذير اميد و کوشش داد. تلاشهاي پي گيرانه و پرنشاط شروع شد و تداوم يافت و با کمک فکري عزيزاني که صميمانه دست همکاري ما را فشرده بودند، ايجاد سايتي که هم از متخصصين بگويد و هم براي متخصصين بگويد رقم زده شد تا اينکه پايگاهي باشد براي اعتلا و گسترش دامنه دانش و تخصص نسل کوشا و پوياي امروز ايران عزيز.چه بسیار افرادی که با همت و انگیزه سایت را با نهایت توان خود مدیریت کرده و توسعه دادند.آری بیش از یک دهه پیش، قبل از حضور بسیاری از شبکه های اجتماعی حرفه ای و به روز حضور ما شکل گرفت.
حضوری که از سال 1383 استارت خورد و در اول مرداد 1385 به بار نشست. بدون هیچ حمایتی از نهاد ها و سازمان های مختلف.ما اين ادعا را نداريم که سايت هم اينک دقيقا جايگاه ذکر شده را يافته است، اما مدعي هستيم که در اين جهت، جد و جهد همه جانبه اي مادي و معنوي صورت گرفته است. نقطه اوج اين تلاشها را در تغييرات اخير ميبينيد که در پي آن هم سرعت بارگذاري صفحات سايت افزايش چشمگيري يافته و هم با نو آوري هاي زيادي همراه شده است.جای خیلی ها خالیست. چه کسانی که براي ادامه و تکميل تحصيلات جلاي وطن کرده اند و چه کسانی که در سمت های مختلف در سازمان های مختلف در حال خدمت به هموطنان هستند. (و برايشان آرزوي موفقيت داريم)، ولي نسل جواني از متخصصين عرصه فناوري اطلاعات با ياري ديگر همکاران آستين همت بالا زده اند تا با لطف پروردگار و به مدد کوشش پي گيرانه، سايت را به جايگاهي که شايسته آن است و شما طالب آنيد برسانند.باز هم مثل گذشته دست لطف و همراهي شما را ميفشاريم.

در حال حاضر بیش از 2400000 عضو در مرجع متخصصین ایران در حال فعالیت تخصصی، اشتغالزایی، خلاقیت و نوآوری علمی، عملی، تجاری،هنری، ورزشی، اقتصادی و .... هستند

الزامات و قوانین:

 • به منظور عضویت در سایت، لطفا مشخصات " کامل" خود را وارد کنید.
 • به منظور حفظ رسمیت سایت، وارد کردن نام و نام خانوادگی کامل (منحصرا با الفبای فارسی) و عکس پرسنلی متقاضی به هنگام ثبت نام ضروری است و از درج نامهای مختصر جلوگیری به عمل می آید.
 • آندسته اطلاعات کاربران که در معرض دید عموم نیست، نزد شرکت کاملا محفوظ است و به هیچ صورتی در اختیار سایر شرکتها، نهادها، سازمانها و افراد گذاشته نخواهد شد.
 • تیم مدیریت محتوا موظف است، تصاویر غیر متعارف را با عکس پیشفرض تعویض کند.
 • هر گونه فعالیت تجاری و درآمدزا در سایت بدون هماهنگی قبلی و عقد قرارداد با مدیریت سایت ممنوع و قابل پیگرد میباشد.
 • هر گونه تبلیغ بطور گسترده اعم از معرفی کالا یا دوره آموزشی و مانند آن تنها در صورتی مجاز می باشد که پیش تر هماهنگی لازم با مدیریت سایت انجام گرفته باشد. بدیهی است مدیریت سایت مسئوایتی در قبال کسانی که از ناحیه اینگونه تبلیغات بنحوی متضرر شده یا بشوند ندارد.
 •  از آنجا که تمامی فعالیت سایت در چار چوب قوانین مشخص شده جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد، لذا به منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی، مطالب غیر متعارف، به محض مشاهده و یا دریافت گزارش تخطی از این امر از طریق قسمت "تماس با ما" ، توسط تیم مدیریت محتوا حذف می شود.
 • از متخصصین محترم خواهشمند است، از درج هرگونه مطلب مغایر با محتوای تخصصی (نظیر موضوعات سیاسی جهت دار و غیر متعارف) خودداری فرمایند.
 • به منظور حفظ آرامش فکری متخصصین عضو، مکانیزم مدیریت محتوای پیامها، بر عهده گیرندگان پیام است، به این صورت که چنانچه پیام دریافت شده را نامناسب تشخیص دهند، با کلیک بر روی گزینه "مسدود شود" دیگر پیامی از شخص مورد نظر دریافت نخواهند کرد. همچنین، اعضایی که پیام آنها توسط 10 کاربر، مسدود شود، دیگر قادر به ارسال پیام نخواهند بود.
 • به دلیل مانع تراشی سایت Yahoo در فرستادن ایمیلهای گروهی از دامین های ایرانی، لطفا از سایر سرویس دهندگان ایمیل (مانند Gmail یا Hotmail) استفاده فرمایید.
 • دریافت پیامک های هوشمند اطلاع رسانی مستلزم درج شماره تلفن همراه اعضای محترم در مشخصات پروفایل آنهاست (محفوظ نزد شرکت). لازم به ذکر است که خدمات پیامک هوشمند برای نخستین بار در کشور توسط سایت مرجع متخصصین ایران ارائه میشود.
 • هرگونه تغییر در مقررات سایت، حد اقل دو هفته قبل از اعمال، به اطلاع متخصصین محترم خواهد رسید.
 • هر گونه سوء استفاده احتمالی از سایت، حتی در صورت عدم اشاره به آن در این آئین نامه موجب پیگیرد قانونی خواهد بود.
 • سایت مرجع متخصصین ایران توسط شرکت فرایند سازان توسعه که شرکتی کاملا خصوصی است طراحی و اجرا گردیده و کلیه حقوق ایجاد شده متعلق به شرکت مزبور می باشد.
 • روابط عمومی شرکت فرایند سازان توسعه از طریق قسمت "تماس با ما" به صورت 24 ساعته پذیرای نظرات، انتقادات، پیشنهادها و گزارش شکایات متخصصین محترم می باشد.
 • آدرس دفتر مرکزی سایت مرجع متخصصین ایران، شرکت فرایند سازان توسعه،
  خ انقلاب، ابتدای خیابان ویلا، کوچه مراغه، ساختمان 116، واحد112
  تلفن: 88927025 - 88927024 - فکس: 88808051

   از اینکه سایت مرجع متخصصین ایران را انتخاب فرموده اید، مفتخر و سپاسگزاریم و امیدواریم پاسخگوی ابراز محبت شما باشیم.
   با آرزوی بهترینها، شرکت فرایند سازان توسعه.
 

---------------------------------------------------

 • جهت تائید شدن پروفایل، لطفا از به کاربردن اسامی مخفف خود داری فرمائید.
 • به علت تنگناهای ایجاد شده در سایت یاهو در خصوص پذیرش ایمیل از سایتهای ایرانی، بهتراست از وارد کردن آدرس ایمیل شامل yahoo خود اری کنید و از سایر سرویس دهنده ها (مانند Gmail یا Hotmail) استفاده فرمائید. 
 • نکته مهم: لطفا توجه داشته باشید آدرس پست الکترونیک دارای www.نیست، از گذاشتن www. و https:// در ابتدای پست الکترونیکی خودداری کنید.
 • لطفا آدرس ایمیل خود را به صورت کامل وارد نمایید، برای مثال: scott@gmail.com به جای scott@gmail  
 •  لطفا از بارگذاری عکس غیر متعارف خودداری فرمائید
 • هنگام وارد نمودن رمز:
  • لطفا دقت فرمائید تا زبان کیبورد فارسی نباشد.
  • نام کاربری شما، همان آدرس ایمیل شماست.
  • ترجیحا رمز عبوری غیر از رمز ایمیلتان وارد فرمائید.

 ---------------------------

ضوابط نظارت بر محتوا

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در راستای نظارت بر تولید محتوای دیجیتال با هدف جلوگیری از ظهور فضاهای آسیب زا و پیشگیری از نشر محتوای نامناسب حدود و ضوابط تولید و انتشار محتوای دیجیتال را معین می‌کند تا از فضای سالم و سازنده نشر دیجیتالی کشور حمایت و حراست نماید. انتشار محتوای دیجیتال که به شرح زیر مخل به مبانی اسلام و حقوق عمومی باشد، ممنوع است.

بند یکم : انتشار محتوای الحادی و مخالف موازین اسلامی و اهانت به اسلام و مقدسات آن

بند دوم : تخریب هویت ملی و تمسخر باورها، آیین‌ها و زبان‌های قومی و اقلیت‌های دینی

بند سوم : ترویج مادی گرایی فلسـفی و اخلاقی، اندیشـه‌ها و جریان‌های فکـری مخالف با جهان­بینی اسلامی

بند چهارم: ترویج ناهنجاری‌های اجتماعی، منبهات فرهنگی و خرده فرهنگ‌های مغایر با ارزش‌های جامعه

بند پنجم :  تبلیغ و ترویج فرقه‌های انحرافی، عرفان‌های کاذب و سبک‌های زندگی مخالف با شریعت اسلامی .

بند ششم : اشاعه فحشاء و منکرات و انتشار هرگونه محتوای خلاف اخلاق و عفت عمومی .

بند هفتم : تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران و ضدیت با استقلال کشور.

بند هشتم :  تبلیغ نظام‌های استکباری، استبدادی و سلطنتی و گروه‌های محارب و غیر قانونی.

بند نهم :  اخلال و تشکیک در وحدت ملی و انسجام اسلامی.

بند دهم : توهین، تخریب، افتراء یا هجو نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی که حفظ حرمت آنها از نظر شرع و قانون لازم است.

بند یازدهم :  تحریک، تطمیع، تهدید و یا ارائه روش‌های ارتکاب اعمال غیر قانونی.

بند دوازدهم :  تسهیل و ترویج روش‌های ارتکاب جرایم رایانه‌ای.

بند سیزدهم : تحریک، تسهیل، دسیسه و یا تعاون بر انجام حرام‌های شرعی.

بند چهاردهم : نشر محتوای مخل اقتصاد کشور و فعالیت‌های تجاری و مالی غیر قانونی.

بند پانزدهم : نشر اکاذیب، محتوای خلاف واقع و تحریف حقایق مسلم دینی و علمی و وقایع مهم تاریخی.

بند شانزدهم :  انتشار محتوایی که موجب ضرر به سلامت جامعه، خانواده و شخصیت کودک و نوجوان باشد.


   تبصره - موارد ذیل از شمول بند‌های مذکور در ماده پنجم خارج است :  

الف - تحقیقات علمی و استدلالی در زمینه مکاتب الحادی که فاقد موضع­گیری­های تبلیغی و ترویجی باشد.

ب - تبیین مسائل مورد نیاز جامعه در زمینه‌های اخلاقی و جنسی به دور از تحریک و ابتذال و به شیوه‌ی علمی جهت آموزش، شناخت و انتقال پیام‌های مثبت و عبرت آموز.

ج - بیان کاستی‌ها و نارسایی‌های نظام جمهوری اسلامی ایران با هدف شناخت دقیق مسائل و دستیابی به راه حل مناسب و سازنده با بیانی استدلالی و بدون تهمت و افتراء.

د - نقد و نفی آداب و سنن غلط و انحرافی به قصد اصلاح و بدون شائبه سیاسی.

ه - طرح مواضع فکری و عملی مخالفان انقلاب به منظور بررسی عالمانه.

ل - وحدت میان اقوام و فرق مختلف کشور نباشد.


بند 1 ماده 6 قانون مدنی؛ بند 7 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 513 قانون مجازات اسلامی.

ضوابط نشر کتاب (شماره 1 و 8 بند ج ماده 4) .

بند 9 ماده 6 قانون مدنی؛ ضوابط نشر کتاب (شماره 8 بند الف ماده 4) .

ماده 512 قانون مجازات اسلامی؛ ماده 514 قانون مجازات اسلامی.

بند 9 ماده 6 قانون مدنی؛ بند 10 ماده 6 قانون مدنی، ضوابط نشر کتاب (شماره 3 بند الف ماده 4) .

بند 2 ماده 6 قانون مدنی؛ بند ب ماده 15 قانونجرایم رایانه‌ای و ماده 639 قانون مجازات اسلامی.

بند 1 ماده 6 قانون مدنی؛ بند 12 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 500 قانون مجازات اسلامی؛ ضوابط نشر کتاب (شماره 5 بند ب ماده 4) .

بند 9 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 500 قانون مجازات اسلامی؛ ضوابط نشر کتاب (شماره 4 بند ب ماده 4) .

بند 4 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 512 قانون مجازات اسلامی ضوابط نشر کتاب (شماره 7 بند ب ماده 4) .

بند 7 ماده 6 قانون مدنی؛ بند 8 ماده 6 قانون مدنی؛ مواد 609 و 700 قانون مجازات اسلامی؛ بند 8 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 697 قانون مجازات اسلامی.

ماده 43 قانون مجازات اسلامی؛ ماده 74 قانون تجارت الکترونیک.

قانون جرایم رایانه‌ای؛ ماده 498 قانون مجازات اسلامی؛ ماده 511 قانون مجازات اسلامی؛ بند 5 ماده 6 قانون مدنی.

بند 3 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 43 قانون مجازات اسلامی.

بند 5 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 43 قانون مجازات اسلامی؛ قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور.

بند 11 ماده 6 قانون مدنی؛ ماده 698 قانون مجازات اسلامی؛ ضوابط نشر کتاب (شماره 3 بند ج ماده 4) .

ماده 15 قانون جرایم رایانه‌ای؛ ماده 25 قانون جرایم رایانه‌ای؛ قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور.

------------------------------


اطلاعات درج شده در انجمن انفورماتیک ایران در سال 1385


مقدمه
امروزه وجود بانک‌های اطلاعاتی ملی با قابلیت دسترسی سریع  و طبقه‌بندی شده، به‌عنوان یکی از پارامترهای ارزیابی میزان نفوذ فناوری اطلاعات در چارچوب اداری کشورها مطرح می‌باشد.
تصویب طرح‌های متعدد ملی در راستای تحقق دولت الکترونیک در کشور ایران نیز بیانگر وجود اراده استفاده کاربردی چه بیشتر از فناوری اطلاعات در  مناسبات اداری و سازمانی کشورمان می‌باشد.
در همین راستا، تفکر ایجاد وبگاه مرجع متخصصان ایران به عنوان بزرگترین پرتال تخصصی کشور از ابتدای سال 1385شکل گرفت و پس از انجام فازهای امکان‌سنجی، تحلیل و طراحی،  در تاریخ 1 مرداد 1385 به‌صورت رسمی با آدرس اینترنتی www.IrExpert.ir راه‌اندازی گردید.
گزارشی که ملاحظه می‌فرمایید به معرفی و ارائه امکانات این وبگاه می‌پردازد.

هدف از ایجاد وبگاه IrExpert
پس از تحقیقات و امکان‌سنجی اولیه، اهداف کلی ذیل برای ایجاد وبگاه مرجع متخصصان ایران در نظر گرفته شدند:

 1. ایجاد بانک اطلاعاتی برخط ملی متخصصان ایرانی با امکان جستجوی پیشرفته
 2. در اختیار گذاشتن فضایی جهت ایجاد رزومه تخصصی برای هر یک از متخصصان ایرانی
 3. خبرگزاری و اطلاع‌رسانی تخصصی به تفکیک رشته‌های مختلف
 4. برقراری ارتباط پویا بین متخصصان ایرانی و سازمان‌های و مراکز دولتی و خصوصی

شرایط عضویت وبگاه
وبگاه مرجع متخصصان ایران با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی برخط از متخصصان ایرانی ایجاد شده است و در همین راستا شرایطی جهت عضویت در این وبگاه در نظر گرفته است که عبارتند از:

 1. دارا بودن ملیت ایرانی
 2. دارای بودن مدرک تحصیلی معتبر و یا اشتغال به تحصیل در یکی از رشته‌های تحصیلی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران

در راستای تشکیل بانک اطلاعاتی ملی متخصصان ایرانی در وبگاه IrExpert و طبق مصوبه هیأت مدیره وبگاه، عضویت و استفاده از امکانات وبگاه برای کلیه متخصصان ایرانی رایگان می‌باشد.

مکانیزم نظارت بر محتوای وبگاه
طبق تحقیقات صورت گرفته، یکی از شرایطی که هر وبگاه اینترنتی باید داشته باشد تا در فضای ملی بتواند مورد تأیید و  استفاده کلیه مراکز خصوصی و دولتی قرار گیرد، سلامت و انطباق کامل محتوای آن با موازین و قوانین ملی می‌باشد.
لذا با توجه به لزوم احراز این شرایط، مکانیزم نظارتی پیشرفته‌ای دراین وبگاه تعبیه شده است به گونه‌ای که کلیه مراحل ثبت و ویرایش اطلاعات مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد تا فاقد هر گونه اشکال محتوایی باشند.
به همین دلیل در فضای جستجوی پیشرفته وبگاه IrExpert ، هیچ رکورد نامناسبی یافت نمی‌شود و ضریب


اطمینان محتوایی آن از لحاظ انطباق کامل با موازین جمهوری اسلامی ایران، 100% است.

جامعه آماری وبگاه
وبگاه IrExpert در مدت یکسالی که از راه‌اندازی آن می‌گذرد، مورد توجه جمع کثیری از متخصصان ایرانی داخل  خارج از کشور قرار گرفته است به‌گونه‌ای که تاکنون بیش از 27000 متخصص ایرانی داخل و خارج از کشور در این وبگاه ثبت نام و اقدام به تکمیل اطلاعات خود نموده‌اند.
جدول ذیل نشان دهنده آمار اعضا وبگاه به تفکیک مدارک تحصیلی می‌باشد:

مدرک تحصیلی

تعداد متخصصان عضو

فوق دکتری

102 متخصص

دکتری

722 متخصص

دکترای حرفه‌ای

295 متخصص

فوق لیسانس

6179 متخصص

لیسانس

11336 متخصص

سایر مدارک

8428 متخصص

  

البته لازم به‌ذکر است که روزانه به‌صورت میانگین بیش از 200 نفر به جمع متخصصان وبگاه افزوده می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود در صورت همکاری رسانه‌ها و سازمان‌های مختلف در خصوص اطلاع‌رسانی مناسب، این وبگاه ظرف مدت 2 سال آینده به وبگاه ملی متخصصان ایرانی تبدیل شود به گونه‌ای که  هر متخصص ایرانی در وبگاه IrExpert دارای پرونده تخصصی باشد.
با توجه به استقبال متخصصان رشته‌های مختلف، تاکنون 25 بانک اطلاعاتی به ازای هر یک از رشته‌های تخصصی در وبگاه ایجاد شده است که عبارتند از:

عنوان رشته تخصصی

تعداد متخصصان عضو

مهندسی کامپیوتر

7350 نفر

مهندسی معدن

358 نفر

مهندسی برق

2877 نفر

مهندسی کشاورزی

869 نفر

مهندسی مکانیک

2275 نفر

مهندسی شیمی

1286 نفر

مهندسی عمران و معماری

2499 نفر

مهندسی صنایع

1537 نفر

مهندسی متالوژی

508 نفر

مهندسی نساجی

151 نفر

محیط زیست ومنابع طبیعی

380 نفر

مدیریت مالی بازرگانی

1631 نفر

پزشکی

562 نفر

داروسازی

81 نفر

دامپزشکی

132 نفر

پرستاری

415 نفر

مهندسی پزشکی

59 نفر

روانشناسی

115 نفر

نانوتکنوولوژی

145 نفر

هنر و گرافیک

444 نفر

حقوق

224 نفر

زبان‌های خارجی

424 نفر

ارتباطات و علوم اجتماعی

367 نفر

تربیت‌بدنی و علوم ورزشی

91 نفر

علوم پایه

1262 نفر

سایر تخصص‌ها

1013 نفر

معرفی امکانات وبگاه IrExpert
وبگاه مرجع متخصصان به‌عنوان بزرگترین رسانه تخصصی تحت وب که روزانه بیش از 22000 بار توسط متخصصان ایرانی بازدید می‌شود، دارای امکانات زیر می‌باشد:

1- بانک اطلاعاتی برخط متخصصان ایرانی به تفکیک 25 رشته تخصصی
2- در اختیار گذاشتن Control Panel مدیریتی جهت ایجاد و مدیریت پرونده تخصصی توسط هر یک از متخصصان عضو وبگاه
3- امکان جستجوی پیشرفته
4- ثبت روزانه بیش از 300 رکورد خبری مشتمل بر اخبار تخصصی، آگهی استخدام روزنامه‌های کثیرالا‌نتشار، فراخوان کنفرانس‌ها و فرصت‌های تحصیلی
5- به تفکیک رشته‌های تخصصی و ارسال آن‌ها به نشانی پست الکترونیکی اعضاء
6- در اختیار گذاشتن نسخه الکترونیکی بیش از 300 کتاب تخصصی در کتابخانه دیجیتال وبگاه
7- تالار بزرگ پرسش و پاسخ جهت ثبت و پاسخ‌دهی به سوالات تخصصی
8- امکان ایجاد و عضویت در گروه‌های تخصصی
9 -محیط گفتگوی برخط
10- امکان ارسال پیام برای هر یک از متخصصان عضو وبگاه
11- امکان ایجاد جوامع برخط توسط هر یک از متخصصان عضو وبگاه

رتبه وبگاه بین وبگاه‌های ایرانی و خارجی
علیرغم این موضوع که تنها حدود یکسال از راه‌اندازی این وبگاه می‌گذرد، وبگاه IrExpert توانسته است در رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی رشد چشم‌گیری داشته باشد به‌گونه‌ای که طبق آمار معتبر وبگاه Alexa ، در بین کلیه وبگاه‌های داخلی و خارجی که در محدوده ایران بازدید می‌شوند، دارای رتبه 161  می‌باشد.


نمودار رشد وبگاه IrExpert طبق آمار وبگاه Alexa


نمودار تعداد بازدید‌های روزانه وبگاه IrExpert طبق آمار وبگاه PersianStat

چشم‌انداز آینده
با توجه به استقبال بی‌نظیر جامعه متخصصان ایرانی از وبگاه مرجع متخصصان ایران، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک وبگاه IrExpert به‌عنوان بزرگترین بانک اطلاعاتی مرجع متخصصان ایرانی مورد استفاده ملی و جهانی قرارگیرد و میزبان جمعیت میلیونی متخصصان ایرانی داخل و خارج ازکشور باشد.

   


اطلاعات درج شده در سایت public intelligence در سال 2010


(U//FOUO) Open Source Center Iran Social Networking Site Profile IrExpert.ir

The following report is being presented in an incomplete, text-only format without images, graphs, or visual aids. The complete version is unavailable at this time.

UNCLASSIFIED//FOR OFFICIAL USE ONLY

This product may contain copyrighted material; authorized use is for national security purposes of the United States Government only. Any reproduction, dissemination, or use is subject to the OSC usage policy and the original copyright.

Iran: Profile of Social Networking Site IrExpert.ir

FEA20091015959463 – OSC Feature – Iran — OSC Media Aid 14 Oct 09

[For assistance with multimedia elements, contact OSC at 1-800-205-8615 or oscinfo@rccb.osis.gov.]

Iran — Social Networking Site IrExpert.ir Focuses on Iranian Professionals

IrExpert.ir is a Persian-language social networking site established as a forum for Iranian professionals and experts around the world. Similar in style to the popular international business social networking site Linkedin, IrExpert.ir serves as a platform for users to exchange ideas, foster professional relationships, connect with other colleagues, share information, and seekprofessional opportunities. Only limited information is available on the open social networking site, as the majority of content is retained in the password protected portal that can only be accessed by members. This report is based only on the information available to nonmembers.

Background Information

According to Informatics Society of Iran (isi.org.ir), Ir.Expert.ir is the largest professional networking site in Iran and was established on 23 July 2006.[ 1] According to its website, the launch of a platform such as Ir.Expert.ir was needed to provide a space for Iranian professionals to post resumes, share information in various professional fields, house an information database of Iranian professionals with advanced search capability, and generate communication between Iranian professionals in the government and private sector (IrExpert.ir).

IrExpert.ir’s Statistics, Terms, Conditions

IrExpert.ir claims to be the leading Persian-language professional portal in Iran and reports its membership is rapidly increasing. According to website counter Alexa, approximately 99% of the portal’s users come from Iran, while less than 1% come from other countries.

 • Ir.Expert.ir indicates that it currently has 27,000 members, who have obtained various levels of educational degrees. The portal claims that the site gains 200 new members per day (IrExpert.ir).
 • The portal houses 25 professional databases in fields ranging from engineering to medicine to social sciences (IrExpert.ir).

The portal’s terms and conditions are as follows:

 • Members must be Iranian citizens or of Iranian heritage (IrExpert.ir).
 • Members must possess a “rich educational background” or be a student enrolled in a “degree program approved by the Ministry of Science, Research, and Technology” (IrExpert.ir).
 • According to IrExpert.ir, the social networking site is overseen by “advanced mechanisms” to ensure that materials posted in the portal are legal and in sync with the laws of the Islamic Republic.

Features Available on IrExpert.ir

Although IrExpert.ir is a password-protected website, some information about the portal is available on the open website under the following columns: “Introduction to the Site,” “Law Department,” “Question/Answer,” “Advertisements,” “News Archive,” and “Contact Us.”

‘Introduction to the Site’

According to IrExpert.ir, the portal has been established as an information bank of professional opportunities for members.

 • By obtaining membership on IrExpert.ir, members are provided with a personal profile page to enter personal information, professional skills, and a list of any projects. This profile page allows members “to be introduced to a worldwide audience” (IrExpert.ir).
 • According to the site, the latest news in specialized fields, information on conferences, and job openings and scholarship opportunities inside and outside of the country are e-mailed to members daily (IrExpert.ir).

‘Law Department’

The law department web page of IrExpert.ir advises that it “provides legal services to members” of this social networking site. No further information regarding cost is provided on the open page (IrExpert.ir).

 • Law services include criminal law, will/inheritance law, business law, family law, real-estate law, and law pertaining to the registration of a foreign company (IrExpert.ir).

‘Question/Answer’

The IrExpert.ir portal contains a forum for questions and answers that users pose to other members, as well as a list of the most active professionals who participate in the forum.

 • The ‘Question/Answer’ forum displays profiles of the most active members participating in the forum every week. The snapshot below lists the six most active members, who posted approximately 640 to 1500 questions, during the week of 3-9 October.
 • The matrix below lists members and their professions in the right-hand column and their posted questions in the middle column. Examples of questions and comments posed to other professionals include: “How do we begin the creation of a factory in Kabul?” and “Please provide me with information regarding gasoline and petrochemical industry.”

‘Advertisements’

Given IrExpert.ir’s focus on Iranian professionals, the website mandates that “only particular organizations and centers that provide specialized products and services are privileged to utilize this portal.”

 • Some of the information service entities represented in this portal include: Technical University of Amirkabir, Malaysian Multi Media University in Iran, Islamic University of Science and Technology in Yazd, Information Technology Company 01, Behko Company, and Partlastic Company.

‘News Archive’

IrExpert.ir links articles on specialized fields written both by members and experts outside the IrExpert.ir community.

 • Parviz Omidi is an electrical engineer who obtained his PhD in Electrical Engineering and writes articles related to this field. His article, “The use of electrical energy in Iran,” is listed below beneath his photo.

‘Contact Us’

Contact information provided for IrExpert.ir’s central office includes:

Street address: “Shahid Haqani Highway in Tehran”
Telephone number: 88870715
Fax number: 88794165
E-mail address: Support@IrExpert.ir

Additional Functions, Tabs on IrExpert.ir’s Home Page

IrExpert.ir’s home page contains several additional functions and elements, including: “Home Page,” “Library,” “Search,” and “Registration.”

‘Home Page’

IrExpert.ir’s home page lists the most active members of the week, articles pertaining to professions or field of expertise, advertisements, and information regarding professional conferences and educational institutions. Only limited information is displayed to nonmembers.

‘Library’

IrExpert.ir’s library consist of books that members can access pertaining to fields such as medicine, engineering, physical sciences, art, education, and other social sciences.

‘Search’

IrExpert.ir has an advanced search capability that allows users to search the site by first and last name, gender, marital status, profession, field of expertise, degree type and field, country, province, and city. Examples of professionals whose profile information is displayed on the search page are shown below.

‘Registration’

Registration for IrExpert.ir is obtained in three stages. The first step is for potential members to submit personal and professional background information and then wait for an e-mail from site administrators. Next, potential members would use a log-in ID and password sent via e-mail to enter the portal. Finally, to take full advantage of the services provided by the portal, members must keep their profiles active and pay a subscription fee, if necessary. There is no information provided regarding the rules for membership charges.

[ 1] [Internet Site | | Informatics Society of Iran | | Introduction to Portal for Iranian Professionals | | Author: Vala Ali Rohani | |Last Accessed: 22 September 2009 | |URL: https://www.isi.org.ir/Magezin/174/58.asp].

[This item was originally filed as IAF20091014734001]

 

Summary for irexperts.ir

Domain irexperts.ir is listed in the top million list of Alexa on number 639,064. The highest ranking ever is 203,248 and was reached on 2018-04-21. It is not listed in the DMOZ directory. This domain is hosted by Pars Online PJS (AS60976). The first DNS server is ns1.hpserver.info. The current IPv4 address is 82.99.218.2. The mail server with the highest priority is mail.irexperts.ir.